DERS KİTABI CEVAPLARI İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK

8.SINIF BİR YAY YAYINCILIK İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERS KİTABI SAYFA 100-107 CEVABI

8.SINIF BİR YAY YAYINCILIK İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERS KİTABI 3.ÜNİTE CEVAPLARI 

Sevgili Öğrenciler bu yazımızda 2021-2022 8.Sınıf Bir Yay Yayıncılık İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı 3.Ünite Sayfa 100-101-102-103-104-105-106-107 cevaplarını sitemizde bulabilirsiniz.

Bir Yay Yayıncılık 8.Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabı cevaplarını hazırlamamızda ki amaç sizlerin derslerinde daha başarılı olmasını sağlamaktır. Size tavsiyemiz ise ders kitabı cevaplarını yaparken öncelikle kendiniz çözmeniz yapamadığınız veya eksik kalan noktaları tamamlamanızdır.

2021-2022 8.Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabı Bir Yay Yayınları  cevapları yeni müfredata uygun bir şekilde alanında uzman kişilerin desteğiyle hazırlanmıştır.

Cevabınız Burda ailesi olarak eğitim öğretim hayatınızda başarılar dileriz.

8.Sınıf Bir Yay Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı 3.Ünite Cevapları 2021-2022 (Sayfa 100-101-102-103-104-105-106-107 )

8.Sınıf Bir Yay Yayıncılık İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük  Ders Kitabı Sayfa 100 Cevabı

Hazırlık Çalışmaları

1.Sevr Antlaşması’nı kabul eden Osmanlı Heyeti ile Lozan’a giden TBMM Heyeti’nin İtilaf Devletleri karşısındaki durumlarını karşılaştırınız. Aralarında bulunan farkları söyleyiniz.

Sevr devletin sona erdiren bir antlaşma olurken Lozan bağımsızlığın ele geçtiği bir antlaşmadır . Lozan’da dış borçlar sorunu çözülmüş Sevr ve Lozan Antlaşmalarının Karşılaştırılması Lozan Barış Antlaşması, 20. yüzyıl başlarında imzalanan ve hâlâ geçerliliğini koruyan uluslar arası bir belgedir. 20 Kasım 1922 tarihinde başlayıp 24 Temmuz 1923 tarihinde sona eren Lozan Barış Görüşmeleri ‘ne Türkiye Dış işleri Bakanı İsmet Paşa başkanlığındaki bir heyet ile katılmıştır. Bu heyet, TBMM’nin kararları doğrultusunda hareket ederek görüşmeleri yürütmüştür. TBMM’nin isteği doğrultusunda Türk heyeti tam bağımsızlığımızı zedeleyecek hiç bir konuda ödün vermemiştir. İtilaf Devletlerinin uzlaşmaz tutumları nedeniyle bir ara kesilen görüşmeler, yeni bir savaş istenmediğinden tekrar başlamış ve sonunda antlaşma imzalanmıştır.

8.Sınıf Bir Yay Yayıncılık İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük  Ders Kitabı Sayfa 101 Cevabı

İsmet Paşa’nın yukarıdaki tavrının nedeni nedir?

 Bir ülke için dil çok önemlidir dili olmayan bir ülke var olamaz bu önemi vurgulamak istemiştir. Çünkü dil bağımsız bir ülkenin en önemli göstergelerinden biridir. Bu mesajı vermek istemiş de olabilir.

İsmet İnönü Lozan Konferansı’nda neden böyle bir cümle kurmuştur?

 Çünkü dil bağımsız bir ülkenin en önemli göstergelerinden biridir. Bu mesajı vermek istemiş de olabilir.

8.Sınıf Bir Yay Yayıncılık İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük  Ders Kitabı Sayfa 103 Cevabı

Lozan Barış Antlaşması’nın kazanımlarını, Misak-ı Millî hedefleri ile karşılaştırınız.

Lozan Barış Konferansı 24 Temmuz 1923 yılında Lozan’da gerçekleşen bir konferans olarak Kurtuluş Savaşı sonrasında kurulacak olan devletin Türk Devleti olarak tanınmasında etkili olmuştur. Kurtuluş Savaşı’nın başarılı bir şekilde kazanılmasında etkili olmuştur. Sömürge altında olan devletlere örnek oluşturmuştur. Birçok açıdan uzun yıllar süren bir antlaşma olarak varlığını sürdürmektedir. Lozan Barış Antlaşması’nda Batum, Batı Trakya, Adalar, Kıbrıs, Hatay, Musul – Kerkük Misakı Milli sınırları dışında bırakılmıştır. Daha sonra Hatay ve boğazların statüsü değiştirilmiştir. Lozan’ın delinmesi bu sayede Mustafa Kemal tarafından sağlanmıştır. Kıbrıs’taki değişiklik de 1974 – 1977 yılları sürecinde gerçekleşmiştir. Misakı Milli son şeklini bugünkü güncel sınırlarla almıştır.

8.Sınıf Bir Yay Yayıncılık İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük  Ders Kitabı Sayfa 104 Cevabı

Hazırlık Çalışmaları

1. Halide Edip Adıvar’ın yaşam öyküsünü araştırınız. Araştırma sonuçlarını sınıfta arkadaşlarınıza okuyunuz.

Halide Edip Adıvar 1882’de İstanbul’da doğdu ve 9 Ocak 1964’te doğurduğu şehirde, İstanbul’da yaşamını yitirdi.  1901’de Üsküdar Amerikan Kız Koleji’nden mezun olan ilk yazıları “Halide Salih” takma adı ile Tanin gazetesinde yayınlandı. Yazılarının dışında Balkan Savaşı sırasın hastanelerde hemşire olarak çalıştı. Bu çalışmaları ve müfettişliği sayesinde İstanbul semtlerini karış karış dolaşmış ve çeşitli kesimlerden insanları tanıma fırsatını bulmuştur. Dönemin gergin atmosferinde gericilerin tepkisinden çekindiği ve çocuklarına zarar gelmesinden korktuğu için 31 Mart olayında çocuklarını da yanına alarak Mısır’a gitti. Ayaklanmanın bastırılmasıyla birlikte yurda tekrardan giriş yaptı.

2. Doğu, Güney ve Batı Cephelerini konu alan resim, öykü, karikatür ya da makale çalışmaları yapınız. Yaptığınız çalışmayı arkadaşlarınızla paylaşınız.

8.Sınıf Bir Yay Yayıncılık İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük  Ders Kitabı Sayfa 105 Cevabı

Kurtuluş Savaşı’nı konu alan romanlar okudunuz mu? Bu romanların işledikleri temaları sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

➜ Halide Edip Adıvar : Ateşten Gömlek

➜ Yakup Kadri Karaosmanoğlu : Yaban

➜ Bu kitaplarda Kurtuluş Savaşı döneminde yaşanılan mücadele, İstanbul’un durumu ve  Kurtuluş Savaşı sırasındaki  birlik ve beraberlikler anlatılmıştır.

8.Sınıf Bir Yay Yayıncılık İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük  Ders Kitabı Sayfa 107 Cevabı

Aşağıda Batı Cephesi’nde yaşanan savaşlar ve bu savaşların etkileri yer almaktadır. Savaşların yarattığı etkileri seçiniz. İlgili savaş adının yer aldığı kutulara bu etkilerin başındaki numaraları yazınız.

2021-2022 8.SINIF TÜM DERSLERİN DERS KİTABI CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

2021-2022 8.SINIF BİR YAY YAYINLARI İNKILAP TARİHİ ve ATATÜRKÇÜLÜK DERS KİTABI DİĞER SAYFA CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.