DERS KİTABI CEVAPLARI FEN ve TEKNOLOJİ

8.SINIF ADIM ADIM YAYINLARI FEN BİLİMLERİ DERS KİTABI SAYFA 126-129 CEVABI

Bu yazımızda 2021-2022 8.Sınıf  Adım Adım Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı 4.Ünite Madde ve Endüstri Sayfa 126-129 cevaplarını sizler için hazırladık.

8.Sınıf Adım Adım Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı  Cevapları 2021-2022

2021-2022 8.Sınıf Adım Adım Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı 256 sayfadan oluşmaktadır.  8.Sınıf adım adım Yayınları  Fen Bilimleri Ders Kitabı Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulunda okutulacaktır.

Adım adım yayınları 8.sınıf Fen Bilimleri ders kitabı cevaplarını hazırlamamızda ki amaç sizlerin derslerinde daha başarılı olmasını sağlamaktır. Size tavsiyemiz  ders kitabı cevaplarını yaparken öncelikle kendiniz çözmeniz yapamadığınız veya eksik kalan noktaları tamamlamanızdır.

2021-2022 Fen Bilimleri 8.sınıf ders kitabı cevapları adım adım yayınları yeni müfredata uygun bir şekilde alanında uzman kişilerin desteğiyle hazırlanmıştır.

Cevabınız Burda ailesi olarak eğitim öğretim hayatınızda başarılar dileriz.

Adım Adım Yayınları 8.Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 4.Ünite Madde ve Endüstri  Cevapları

 

8.Sınıf Adım Adım Yayınları  Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 126 Cevabı

Araştıralım-Sunalım

Aşağıdaki sorunun cevabını çeşitli kaynaklardan araştırınız. Araştırma bulgularınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

• Geçmişten günümüze Türkiye’de kimya endüstrisinin gelişimi nasıldır?

1900’lü yılların ortalarına doğru kimya sanayisi gelişimi hız kazanmıştır. Daha sonraki yıllarda ise devlet eliyle petrokimya, organik ve inorganik temel kimyasallar ve gübre üretimi gibi alanlara yatırımlar gerçekleştirilmiştir. 1980’li yıllardan itibaren ihracata dayalı politikalarla birlikte sektör günümüzdeki gelişmişlik düzeyine ulaşmıştır. Bu dönemde ithalat ve ihracat gelişmiş, başta ülkemizde olmak üzere otomotiv ve tekstil alanlarında pek çok girdi sağlanmıştır.

Petrol ve petrol ürünleri; deterjan, sabun, ilaç kimyasalları, boya gibi ürünleri üreten kimya firmalarının çoğu, Marmara Bölgesinin üç büyük sanayi ili olan İstanbul, Kocaeli ve Sakarya’da, Ege Bölgesi’nde İzmir’de yerleşim gösterirken; gübre ve petrol ürünleri firmalarının çoğu, Akdeniz Bölgesi’nde toplanmıştır. Ayrıca Akdeniz Bölgesi’nde, ana ham maddelerden olan soda, bikromat gibi ürünlerin önemli üretim merkezleri de bulunmaktadır. Karadeniz Bölgesi’nde ise gübre fabrikaları göze çarpmaktadır.

8.Sınıf Adım Adım Yayınları  Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı

1. Kimya sektöründeki ihracat ve ithalat rakamlarının 3 yıllık değişimine baktığınızda Türkiye’deki kimya endüstrisinin gelişimi ile ilgili ne söyleyebilirsiniz?

Kimyasal yakıtlar kısmında büyük bir ithalat yaptığımızı ve bunun da bizi dışa bağımlı hale getirdiğini görürüz. Benzer bir tablo eczacılık ürünleri için de geçerlidir.

2. Tabloda eczacılık ürünlerinin hem ithalatının hem ihracatının azaldığını fark etmişsinizdir. Sizce bu durumun sebebi ne olabilir?

 Ülkemizde bu alanda olan gelişmelerin etkili olduğunu düşünüyorum. Artık kendi ilacımızı üretecek noktaya gelmemiz bunda etkili olmuştur.

3. Tabloda bazı kimyasal ürünlerin 3 yıllık süreçte hem ithalatının hem de ihracatının azaldığını fark etmişsinizdir. Sizce bu durumun sebebi ne olabilir?

Hammaddesinin ülke içinden karşılanması sonucu hem ithalatın hem ihracatın azalmasına tanık oluruz.

Kimya endüstrisindeki meslek dalları nelerdir?

➢  Mühendis
➢ Kimyager
➢ Teknisyen
➢ Petrol Mühendisi
➢ Biyokimya (Biyokimyager)
➢ Maden Mühendisi
➢ Gıda Mühendisi
➢ Ziraat Mühendisi

 

8.SINIF TÜM DERSLERİN DERS KİTABI CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

8.SINIF ADIM ADIM ve MEB YAYINLARI FEN BİLİMLERİ DERS KİTABI DİĞER SAYFA CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.