DERS KİTABI CEVAPLARI SOSYAL BİLGİLER

6.SINIF SOSYAL BİLGİLER DERS KİTABI SAYFA 96-108 CEVAPLARI ANADOL YAYINCILIK

Sevgili Öğrenciler bu yazımızda 2021-2022 6.Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı  sayfa 96-108 cevaplarını hazırladık.

ANADOL Yayınları 6.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

 6.Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler  ders kitabı  cevapları yeni müfredata uygun bir şekilde alanında uzman kişilerin desteğiyle hazırlanmıştır.

6.Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 96 Cevapları

Hazırlık Çalışması 

Ülkemizde nüfus neden her yere eşit dağılmamıştır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Çünkü nüfusun dağılışında birden çok faktör vardır. Bunlardan en önemlisi  ekonomik faktördür. Örneğin ,sanayinin gelişmiş olduğu yerlerde nüfus yoğunluğu fazladır. Bunun yanı sıra yer şekilleri, tarım, turizm gibi faktörlerde nüfusun dağılışında etkilidir.

6.Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 97 Cevapları

Düşünelim Tartışalım

Okuduğunuz haberden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

 Ülkemizde nüfusun en fazla olduğu il hangisidir? Bu ilimizde nüfusun fazla olmasının sebepleri neler olabilir?

Nüfusun en fazla olduğu il İstanbul’dur. Çünkü sanayinin gelişmiş olması , turizmin gelişmiş olması ve sağlık hizmetlerinin gelişmiş olmasıdır.

 Ülkemizde nüfusun en az olduğu il hangisidir? Bu ilimizde nüfusun az olmasının sebepleri neler olabilir?

Nüfusu en az olan ilimiz Bayburt’tur. Nüfusun az olmasında yeryüzü şekilleri ve ekonomik faaliyetlerin yetersiz olmasıdır.

 Nüfus yoğunluğu en az ve en fazla olan illerimiz hangileridir? Bu illerimizde nüfus yoğunluğuna etki eden faktörler neler olabilir?

 Yüz ölçümü bakımından ilk sırada yer alan Konya’nın nüfus yoğunluğu 57, en küçük yüz ölçümüne sahip Yalova’nın nüfus yoğunluğu ise 310 olarak gerçekleşti. Bunda birçok faktör etkendir. Örneğin iklim, yeryüzü şekilleri, yüzölçümü gibi doğal faktörler ve ulaşım, sanayi, eğitim-sağlık hizmetleri, ekonomik koşullar gibi de beşeri faktörler etkilidir.

6.Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 98 Cevapları

Görseli Yorumlayalım 

Aşağıda ülkemizin nüfus miktarının illere göre dağılımı verilmiştir. Haritayı inceleyiniz. Ülkemizin fiziki özelliklerini de göz önünde bulundurarak nüfusun ülkemize dağılışını yorumlayınız.

Ülkemizde nüfusun dağılışında etkili olan faktörler yer şekilleri ve iklim koşullarıdır. Yer şekillerinin düz olduğu yerlerde nüfus yoğunluğu fazla iken engebeli  yerlerde ise nüfusu yoğunluğu azdır. Sıcaklık koşulları elverişli olan ve fazla yağış alan yerler, Türkiye’nin sık nüfuslu alanlarını oluşturmaktadır. Bu nedenle Türkiye nüfusunun büyük bir kısmı, iklim koşulları elverişli olan kıyı kesimlerinde toplanmıştır. Sıcaklığın düşük olduğu iç kesimler, yüksek dağlar ve platolar ile yağışın az olduğu alanlar, seyrek nüfusludur.

6.Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 101 Cevapları

Düşünelim Tartışalım 

Kitabınızın 102. sayfasında yer alan haritayı inceleyiniz (Harita 3.22). Ülkemizde yapılan tarım ve hayvancılık faaliyetlerini harita üzerinde göstererek bunların nüfusun dağılışı üzerindeki etkisini tartışınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Yer şekilleri ve yükseltinin kısa sürede değişmeleri gibi etkenlerle çok farklı tarım ve hayvancılık faaliyetleri yürütülmektedir. Mesela İç Anadolu’da küçükbaş hayvancılık varken Doğu Anadolu’da büyükbaş hayvancılık, Marmara’da ise kümes hayvancılığı gelişmiştir. Yine Ege’de incir, zeytin tarımı varken Karadeniz’de çay, fındık, Akdeniz’de narenciye, pamuk tarım ürünleri olarak öne çıkmaktadır.

6.Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 103 Cevapları

Düşünelim Tartışalım 

Kitabınızın 104. sayfasında yer alan haritayı inceleyiniz (Harita 3.23). Ülkemizde yapılan turizm faaliyetlerini harita üzerinde göstererek bunların nüfusun dağılışı üzerindeki etkisini tartışınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Kış turizmi Erzurum Palandöken, Bursa Uludağ, Kayseri Erciyes de gelişmiştir. Bu bölgelerde kış mevsiminde nüfusta artış yaşanmaktadır. Antalya, Muğla , İzmir gibi yerlerde ise deniz turizmi gelişmiştir. Bunların yanı sıra inanç turizmi ,sağlık turizmi de ülkemizde gelişmiştir.

6.Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 105 Cevapları

Düşünelim Tartışalım 

Kitabınızın 106. sayfasında yer alan haritayı inceleyiniz (Harita 3.24). Ülkemizde yapılan sanayi ve madencilik faaliyetlerini harita üzerinde göstererek bunların nüfusun dağılışı üzerindeki etkisini tartışınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Sanayi ve madencilik faaliyetlerinin gelişmiş olduğu yerler nüfus yoğunluğunun fazla olduğu yerlerdir. Örnek olarak Zonguldak ilimizde taş kömürüne bağlı olarak nüfus yoğunluğu fazladır. İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa gibi illerde ise sanayi faaliyetlerine bağlı olarak nüfus yoğunluğu fazladır.

6.Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 107 Cevapları

Düşünelim Tartışalım 

Kitabınızın 108. sayfasında yer alan haritayı inceleyiniz (Harita 3.25). Ülkemizde bulunan akarsu, göl ve barajları harita üzerinde göstererek bunların hangi amaçlarla kullanıldığını tahmin etmeye çalışınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

 Ülkemizin batısında bulunan Gediz Büyük Menderes ve Küçük Menderes Nehirleri tarım alanlarının sulanmasında kullanılır. Ülkemizin kuzeydoğusunda bulunan Çoruh Nehri’nde rafting sporu yapılmaktadır. Ülkemizin güneydoğusunda bulunan Atatürk Barajı, tarım alanlarının sulanmasında ve enerji üretiminde kullanılır. Ülkemizin doğusunda bulunan Van Gölü, hem turizm hem de ulaşım açısından büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca Kızılırmak, Yeşilırmak, Fırat, Dicle gibi akarsular ve de Tuz Gölü, Bafa Gölü gibi de önemli göller bulunmaktadır.

6.SINIF MEB VE ANADOL YAYINCILIK SOSYAL BİLGİLER DERS KİTABI DİĞER SAYFA CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.