6.SINIF DERS KİTABI CEVAPLARI SOSYAL BİLGİLER

6.SINIF SOSYAL BİLGİLER DERS KİTABI SAYFA 182-184 CEVAPLARI ANADOL YAYINCILIK

Sevgili Öğrenciler bu yazımızda 2021-2022 6.Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı  sayfa 182-183-184 cevaplarını hazırladık.

ANADOL Yayınları 6.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

 6.Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler  ders kitabı  cevapları yeni müfredata uygun bir şekilde alanında uzman kişilerin desteğiyle hazırlanmıştır.

 

6.Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 182 Cevapları

Hazırlık Çalışması

Alışveriş yaptıktan sonra neden fiş almalıyız? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Nasıl hepimizin yaşamamız için beslenmeye ihtiyacı var ise devletimizin de yaşaması için vergiye ihtiyacı vardır. Alışveriş yaptıktan sonra fiş almazsak eğer satıcı satmış olduğu ürünün vergisini ödemez. O yüzden yapmış olduğumuz bütün alışverişlerde mutlaka fiş almalıyız. Fiş alırsak devletimizin gelişimine katkı sağlarız.

6.Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 183 Cevapları

Düşünelim Tartışalım

Okuduğunuz metinden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

 Yaptığımız alışverişlerden sonra fiş veya fatura almak niçin önemlidir?

Alışverişten sonra fişimizi veya faturamızı alarak vergimizi ödediğimizi belgelendirdik. Vergimizi ödemek bizler için bir vatandaşlık sorumluluğudur. Ödediğimiz paranın belli bir miktarını devlet, mağaza sahibinden vergi olarak alacaktır.

 Vergi nedir? Devletimiz topladığı bu vergileri hangi amaçlarla kullanmaktadır?

Devletin hizmet sunmak amacıyla doğrudan veya satılan ürünlerin, sağlanan hizmetlerin fiyatlarının üstüne ekleyerek dolaylı olarak vatandaşlardan topladığı paradır.

Bizlerden alınan vergilerle köprüler, otoyollar, okullar, hastaneler vb. yerler ülkemizi iç ve dış tehditlere karşı korumak için savunma harcaması yapar yapılmaktadır.

6.Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 184 Cevapları

Sıra Sizde

Vatandaşlık sorumluluğu ve ülke ekonomisine katkı bakımından vergi vermenin gerekliliğiyle ilgili düşüncelerinizi kompozisyon olarak yazınız. Yazdığınız kompozisyonu sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız. Kompozisyon yazarken aşağıdaki sözlerden yararlanabilirsiniz.

* Çiçekler ilgi, çocuklar sevgi, ülkeler vergi ile büyür.

* Hizmet istiyorsan devletten, vermelisin vergini yürekten.

* Bayrak bağımsızlığımızın, vergi varlığımızın kanıtıdır.

Bir ülke ne kadar vergi alırsa o kadar çok yatırım yapar. Ama vergi kaçakları olursa ne yazık ki çok fazla gelişemez. Nasıl ki çiçekler ilgi, çocuklar sevgi isterler, ülkeler de vergi ile büyür.

Ülkemizin kalkınmasına katkı sağlamak için mutlaka vergimizi vermeliyiz. Almış olduğumuz ürünlerden sonra mutlaka fiş almalıyız. Tıpkı “Hizmet istiyorsan devletten, vermelisin vergini yürekten.”  sözünde olduğu gibi.

 

6.SINIF MEB VE ANADOL YAYINCILIK SOSYAL BİLGİLER DERS KİTABI DİĞER SAYFA CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.